П`ятниця
26.04.2024
05:58
Категорії розділу
Мої статті [2]
Вхід на сайт
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нижньоболотнянська гімназія Зарічанської сільської ради
Головна » Статті » Мої статті

Краєзнавча робота
     "Від Боржавської долини йде початок Верховини"

УЖГОРОДУ – 1120 р.

Ужгород – словянський топонім,тобто назва словянського походження і означае місто на р.Уж..До 1921р.місто називали Унгвар.

Географічне положення міста унікальне.Мандрівники і географи вважають,що найгарніші міста розташовані на прекрасному рельєфі на пагорбах чи невисоких, горах  вкритих лісами.Як і колись Рим, так і Ужгород розташований на семи пагорбах.Це такі пагорби або висоти,що знаходяться на межі Карпатських гір,які півколом охоплюють місто і Середньодунайські низовини.Це Замкова гора ,де розташована колиска Ужгорода – древній замок,тепер пам'ятка архітектури 10-16 ст.-це Закарпатський краєзнавчий музей.Наступна висота – це Висота визволення,де закінчується українська земля і проходить кордон з сусідньою Словаччиною.До неї веде найдовша вулиця міста Собранецька.Тут споруджений пам'ятник воїну-визволителю з бронзи. Пам'ятник споруджено 1970р.

Третя висота – пагорб Слави,де вічний вогонь і обеліски 941 бійців і офіцерів,які полягли за визволення нашого краю.Інші чотири висоти міста ,це Університетська(місцева назва БАМ),Червениця,Шахта і Горянська(де розташована Горянська ротонда – старовинна церква).

Історія міста тісно пов'язана з Ужгородським замком.З 9 ст. тут розташоване дерев'яне городище –замок легендарного князя Лаборця,яке переважаючими силами захопили угорські племена,а князя Лаборця угорці стратили 903 р. на р.Свіржаві,а річка одержала назву Лаборець

903 р.вважається першою письмовою згадкою про місто над Ужем.Пізнше все Закарпаття і поселення над Ужем було захоплене угорцями.Тим часом Замок  імісто розбудовувалось.При владі в Угорщині були Арпадовичі- нащадки вождя Арпада,який разом із своїм батьком Альмашем привів за Карпати сім угорських племен,які придбали за Карпатами свою другу батьківщину.Пізніше угорцями правили князі,а з 1000р.князь Степан похрестив Угорщину і страв першим королем Ужгородського замку.

У 1301р.Ужгород і замок були подаровані магнатам Другетам,які володіли замком понад 300р.Форма замку неправильний чотирикутник,укріплений кам'яними стінами висотою 2,5 м..товщина стін понад 2 м.

У 1646 р.в Ужгородському замку у церкві СВ.Юри була прийнята Ужгородська унія,де була утворена греко-католицька церква.

Внаступні 1691-1710 рр.власником замку став граф Берчені,який проявив себе у боротьбі з турками.

У 18 ст. замок втратив оборонне значення і тут був розміщений австрійський військовий гарнізон.

В 1775 р.імператриця Марія- Терезія подарувала замок Мукачівській греко-католицькій єпархії,де була створена духовна семінарія,яка проіснувала до 1945р.

В 1947р. в замку був організований Закарпатський краєзнавчий музей.

Місто що розташоване  на обох берегах р.Уж розвивалося,збільшувалася кількість населення.Зараз кількість населення становить117 тис.мешканців.

Ужгород – промислове місто,тут діють електростанція,меблева фабрика,взуттєва фабрика,Ужгородприлад,і ряд інших машинобудівних заводів,підприємств легкої і харчової промисловості.Розвивалася і невиробнича сфера.У1945р. був відкритий УжДУ де спочатку працювали 4 факультети ,а зараз понад 10,навчається більше 8 тис.студентів.Розташовані і інші заклади освіти,культури,медицини.

Сучасне місто 470 вулиць,15 площ.Візитною карткою є Кафедральний собор ,де перепоховано вбитогов 1947р. єпископа Ромжу,собор побудовано в стилі барокко.

Найстаріші вулиці- це Капітульна,вул.. Корзо.

Головна площа- Народна,найбільш людна площа – Корятовича,найбільш популярна – Фенцика,яку ще називають Театральна.

Місто розташоване в зеленому вбранні,площа парків і скверів велика і становить поад 770 га.Серед дерев багато екзотичних – платан кленистолистий,тюльпанове дерево,сакура японська та інші.

На набережній Незалежності закладено в 1928р.липову алею,найдовшу в Україні,її довжина понад 12 км.

З містом пов'язані імена і діяльність знаменитих людей.Це зокрема Духновича,Бачинського,Волошина,Жерделі,Потушняка і багатьох інших.


                                                                                         Лемак В.В.
Категорія: Мої статті | Додав: Кесі (30.09.2013)
Переглядів: 544 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar