Четвер
23.05.2024
15:35
Вхід на сайт
Пошук
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нижньоболотнянська гімназія Зарічанської сільської ради

ІІІ. Карпатська Україна (1938 -1939)

1938 рік виявився важким для Закарпаття, що було зумовлено загальноєвропейськими тенденціями. 29 вересня 1938 року в Мюнхені представники Англії, Франції, Італії видали Чехословаччину Гітлеру. Словакія і Закарпаття отримали тимчасову автономію. Премєр-міністром Подкарпатської Русі був призначений Андрій Бродій. 27 жовтня премєр-міністром Карпатської України було обрано Августина Волошина.Основнимиу цей період для краю є процеси творення державності Карпатоукраїнської держави. Дані події значно вплинули і на життя села.

 1938-1939 н.р. розпочався 1 вересня. До навчання приступило 157 учнiв. В школiпрацювали четверо учителiв:Адальберт Дураник (управитель школи), Олена Станинець (Дураник), Стефан Дiрей, Михайло Шимон.

За словами вчителя Стефана Дірея,увереснi в державi вiдбувається перша хвиля заворушень.Президент Чеської республіки Едвард Бенеш іде у відставку.Далі вчитель до подробиць описує політичні події 1938 року.

Це вiдчувається i в навчальному процесi.  5 листопада звільняють з роботи вчителя Михайла Шимона,а на його місце назначають Николая Громочука, якого  Стефан Дірей називає «будущим кар’єристом».

Пiсля березневих подiй1939 року Пiдкарпатська Русь знову повертається в землi Корони св. Стефана, яку ведеНиколай Гортi.

5 квiтня новим управляючим для нашої школи призначають Николая Громощука, а Адальберта Дураника перевели до В. Ракiвця. 3 30 червня управляючим школи призначають Iвана Шандора